Niezbędnik inwestora

Prasa
> Rzeczpospolita
> Forbes
> CFO.pl
> gpwinfostrefa.pl
> newsweek.pl
> newsweek.com
> Daily Finance

Telewizja polskojęzyczna
> TV Biznes
> TVN CNBC

Telewizja obcojęzyczna
> CNN
> Bloomberg
> BBC

Inwestycje w akcje w Polsce
> money.pl
> bankier.pl
> gpw.com.pl
> parkiet.pl
> gielda.onet.pl

Inwestycje w akcje w Europie
> Niemcy-Frankfurt
> Swiss Exchange
> London Stock Exchange

Inwestycje w akcje w USA
> Dow Jones
> NASDAQ
> NYSE

Inwestycje w akcje w Azja
> Japonia NIKKEI

Słynni ludzie biznesu
> Bill Gates
> Jack Welch
> Henry Ford
> Warren Buffett
> Donald Trump

Inne Portale inwestycyjne
> inwestycje.pl
> abc-inwestora.pl
> newtrader.pl


Inwestowanie jako sztuka

Inwestowanie jak każda profesja powinna być traktowana jako sztuka. Aby móc coś praktykować w sposób profesjonalny należy najpierw nauczyć sie tego "rzemiosła", poznać teoretycznie i praktycznie oraz zapoznać się z dostępnymi w danej profesji narzędziami. Obecnie często można spotkać ludzi, którzy inwestują swoje zarobione pieniądze bez praktycznie żadnej wiedzy inwestycyjnej. Polegają jedynie na ogólnych odczuciach, sugestiach lub poradach innych, niekoniecznie przygotowanych do roli doradcy finansowego. Pozornie wszystko ładnie wygląda w okresach hossy, kiedy większość osób osiąga zysk z zainwestowanego kapitału. W momencie jednak, gdy rozpoczyna się kryzys i wszystkie wskaźniki spadają w dół, to wtedy można zaobserwować różne postawy. W miarę jak wycena naszych aktywów zaczyna zbliżać się do poziomu zainwestowanego kapitału to pojawiają sie pytania. Czy to jest właściwy moment na sprzedaż moich instrumentów finansowych? Czy może to jest chwilowe załamanie, po którym bedzie zmiana trędu? Stopniowo dochodzimy do kolejnych poziomów straty, których nie jesteśmy w stanie zaakceptować i podejmujemy decyzję o sprzedaży naszych aktywów ponosząc stratę. A tak naprawdę wtedy, gdy my sprzedajemy, to kupować zaczynają te osoby, które znają sie na inwestowaniu. Wiedzą poprzez różnego rodzaju narzędzia inwestycyjne i wskaźniki, że to jest dno kryzysu i wtedy właśnie należy inwestować przez duże "I". Można wówczas na relatywnie niewielkim ryzyku osiagnąć pokaźny zysk rzędu kilkuset %. Portal, na którym właśnie jesteście ma na celu podniesienie świadomości inwestycyjnej, zaznajomienie się z narzędziami inwestycyjnymi, poznanie sposobów inwestowania, szacowaniu ryzyka inwestycyjnego i wiele innych tematów podnoszących wiedzę o inwestowaniu.


Ryzyko inwestycyjne

Dywersyfikacja inwestycji czy ich konsolidacja? Są tak naprawdę dwie szkoły inwestowania. Jedna mówi, że aby zmniejszyć potencjalne ryzyko straty należy inwestować w kilka instrumentów finansowych, co w konsekwencji zmniejsza ryzyko straty, ale również w znaczący sposób zmniejsza poziom potencjalnego zysku z inwestycji. Druga szkoła mówi o ich konsolidacji do minimium. Jeśli angażujemy środki w instrumenty finansowe, które zostały precyzyjnie wyselekcjonowane z szerokiej gamy możliwych w danym czasie, to możemy osiągnąć wysoki procent zwrotu z inwestycji. Ta druga szkoła jednak wymaga szerszej i dogłębnej wiedzy z zakresu inwestycji - jej zwolennikiem i praktykiem jest jeden z najbogatszych ludzi na świecie Warren Buffett. Przechodząc do tematu ryzyka inwestycyjnego, tak naprawde brak wiedzy jest najbardziej ryzykowny. Inwestowanie bez przygotowanie na "chybił trafił" jest ryzykowne. Są instrumenty finansowe zapewniające stały kilkuprocentowy wzrost przy minimalnym ryzyku np. obligacje lub lokaty bankowe, jednakże ich rola raczej ogranicza się do utrzymania realnej wartości pieniądza, a nie do pomnażania ich wartości. Natomiast jeśli mówimy o metodach inwestycyjnych, które umożliwiają osiągnięcie znaczących zysków należy bardzo realnie określać ich poziom ryzyka. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej należy dokonać szczegółowej analizy technicznej i fundamentalnej. Aby to było możliwe, należy ciągle poszerzać swoją wiedzę o inwestowaniu, co będzie miało bezpośrednie przełożenie w redukcji poziomu ryzyka inwestycyjnego jakie ponosimy i w konsekwencji pomnażanie naszego kapitału.


Trendy w inwestowaniu

Kiedy kupić lub kiedy sprzedać? Kiedy jest najwłaściwszy do tego moment? Te i inne pytania spędzają sen z powiek niejednemu inwestorowi. Podjęcie właściwej decyzji o zainwestowaniu kapitału w różne instrumenty finansowe czasami przysparza wiele problemów i wymaga pewnego doświadczenia i wyczucia rynków finansowych. Każdy proces podlega trendom wzrostowym i spadkowym, które mają różne horyzonty czasowe i amplitudę. To samo dotyczy wartości instrumentów finansowych, których wycena wzrasta jak również i maleje. Trendy te mogą mieć różną dynamikę jak i okresy trwania. Najbardziej pożądanymi są instrumenty finansowe, prezentujące w miarę stabilne i długookresowe trendy wzrostu zakłócone krótkimi okresami korekty. Na trendy długookresowe składają sie trendy krótkookresowe, które nie zawsze powinny być sygnałem dla inwestora do podejmowania decyzji.Trendy należy obserwować w połączeniu ze wskaźnikami dla danego instrumentu finansowego i wyłapywać momenty długookresowego dna trendu. Te tzw "dołki" są najbardziej odpowiednimi chwilami na inwestycje kapitałowe, które gwarantują maksymalizację zysku przy umiarkowanym poziomie ryzyka inwestycyjnego.


Elastyczność w inwestowaniu

Jaki instrument finansowy wybrać i jak długo trzymać w nim środki finansowe? Inwestować długoterminowo czy krótkoterminowo? W tym opracowaniu będzie poruszony temat elastyczności w inwestowaniu. Czasami słyszy się, że ktoś tylko inwestuje w akcje lub fundusze inwestycyjne. Czy to jest dobre? Jeśli ktoś nie poszerza wiedzy z zakresu inwestowania i instrumentów finansowych, to ma to sens, ponieważ inwestycje w obszarach, w których inwestor nie ma doświadczenia i wiedzy może sie skończyć dużą stratą. Natomiast patrząc na temat profesjonalnie należy być w obszarze inwestycji kapitałowych otwartym na różne możliwości inwestycyjne. Co przez to rozumieć? Nie należy ograniczać się do jednego lub kilku instrumentów finansowych. Powinno się pogłębiać wiedzę z zakresu inwestowania i przez to poszerzać listę alternatywnych możliwości inwestycyjnych. Należy także analizować ich potencjalne zyski, ryzyko oraz trendy w nich panujące i na bazie ciągłej analizy wybierać i inwestować w te instrumenty, które mają najwiekszy potencjał i dynamikę w danym czasie. Podając przykład: inwestycje w akcje, gdy giełda jest w dołku długookresowym i zaczynają pojawiać sie pierwsze oznaki końca kryzysu; inwestycje w nieruchomości, gdy ceny osiągają minimum i są pierwsze sygnały zmiany trendu. Generalnie ideą elastyczności w inwestowaniu jest stałe analizowanie rynku, jego wskaźników oraz trendów w nim panujących na poszczególnych instrumentach finansowych i podejmowanie decyzji inwestycyjnych, które umożliwią nam maksymalizacje zysku przy minimalizacji ryzyka inwestycyjnego.


Przepływ środków finansowych

Kontrola środków finansowych. Na co ile udajesz ? Gdzie jest twoje największe zródło kosztów ? Czy stać ciebie na taki poziom wydatków ? Jesli te pytania nie są dla ciebie obce to znaczy, że jesteś na drodze do kontroli swoich wydatków, natomiast jeśli pierwszy raz świadomie zadajesz sobie tego typu pytania to proponuję zadać sobie trochę trudu i rozwinąć swoją świadomość finansową. Jest sporo książek w tym temacie, polecam książki Roberta Kiyosaki, który w bardzo przystępny sposób porusza tą tematykę. Ze swojego doświadczenia polecam podejście małych kroków. Nie porywaj się od razu na wielkie tematy. Zdobywaj wiedzę. Ucz sie. Podnoś swoją wiedzę finansową, a za jakiś czas bedziesz miał środki na realizację swoich marzeń.



The Web Portal


Strona startowa Artykuły o iwestowaniu Literatura inwestycyjna Narzędzia inwestora Wypoczynek i zdrowie Mapa portalu
Designed by 2KG's Team, All Rigths Reserved 2010-2011